III Regionalne Święto Hodowców Koni w Górkach

W niedzielę 27 września w Górkach odbyło się III Regionalne Święto Hodowców Koni zorganizowane przez Terenowe Koło Hodowców Koni w Garwolinie oraz Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Warszawie. Spotkali się hodowcy i wielbiciele koni z całej Polski. Wszyscy zgromadzeni mieli wiele okazji do podziwiania pokazów i wyścigów zaprzęgowych, a także innych atrakcji. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy hodowlane i kaskaderskie.

Święto rozpoczęło się od nabożeństwa, które koncelebrował biskup Piotr Sawczuk. Po zakończonej Mszy świętej uczestnicy przeszli na plac przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił chór parafialny i orkiestra dęta OSP Górzno. Oficjalnego otwarcia Święta Hodowców Koni dokonał wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, który przywitał wszystkich hodowców i miłośników tych szlachetnych zwierząt.

alt 


Jednym z pierwszych punktów programu były pokazy w powożeniu zaprzęgów Wyższej Szkoły Powożenia Tradycyjnego w wykonaniu stadniny koni Moniki i Krzysztofa Szuster w Budziskach. Właściciel szkoły niezwykle atrakcyjnie komentował pokazy powożenia bryczkami z dwoma końmi w chomątach krakowskich, a następnie sam powoził zaprzęg składający się z ośmiu koni, co wywołało aplauz publiczności.

Jednym z punktów programu był wyścig o Puchar Wójta Gminy Garwolin Marcina Kołodziejczyka. Do rywalizacji stanęło 9 zaprzęgów. Zwyciężył Marek Mikulski z Jagodnego z czasem 23.87 sek., drugie miejsce zajął Rafał Zawadka z czasem 26.67 sek., a trzecie Zbigniew Aniszewski z czasem 26.672 sek.    

Pokazy hodowlane oceniane były przez Jury w składzie: przewodnicząca Katarzyna Roman, Magdalena Fijołek i Rafał Fijołek. Oceniano konie prowadzone w stępie i kłusie pod względem: „wrażenia ogólnego”, na które składają się pielęgnacja (czystość sierści, ogona, stan grzywy, korekcja kopyt), kondycja (otłuszczenie, słaba kondycja, zarobaczenie), limfatyczność opoje, wypryski, suchość stawów), nakostniaki, przygotowanie konia do prezentacji w ręku, współpraca konia z prezenterem.

W kategorii klacze ras zimnokrwistych pierwsze miejsce zdobyła klacz Arsa rasy sokólskiej urodzona w 2009 roku należąca do Jerzego Kondratiuka z miejscowości Ciełuszki w gminie Zabłudów; drugie klacz Utopie de la Croix rasy arden francuski, urodzona w 2008 roku, należąca do Andrzeja Pudło z Dębówki w gminie Trojanów. Trzecie równorzędne miejsce zajęły klacze: Astra należąca do Mariusza Sowińskiego z Piastowa w gminie Żelechów i Rysa należąca do Grzegorza Kosyry z Samorządek w gminie Górzno.

W kategorii klacze rasy śląskiej pierwsze miejsce zajęła klacz Elektra należąca do Romana Kowalskiego z Puznówki w gminie Pilawa, drugie miejsce Ebola należąca do tego samego właściciela, a trzecie miejsce również równorzędne: klacze Finezja należąca do Mirosława Barszcza z gminy Żelechów i Iskra należąca do Franciszka Wirtka z Garwolina.

Każdy ze zwycięzców został uhonorowany pamiątkowym pucharem, natomiast wszyscy hodowcy otrzymali upominki rzeczowe.

alt alt alt  alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt

Poprawiony (czwartek, 01 października 2015 12:02)

 

nasza-gmina

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Szukaj na stronie
Reklama
Rachunek bankowy
Reklama
Polecamy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama